Psunj 06.10.2024.
U nedjelju 6. listopada je na Psunju polaganjem vijenca i paljenjem svijeća te molitvom za poginule branitelje obilježena 33. obljetnica ustroja Psunjske satnije. Nakon kraćeg okupljanja u dvorištu Općine Cernik uzvanici i organizatori su krenuli prema Psunjskom odašiljaču . Kraću komemoraciju je kod spomen obilježja kod „Crne bare“ na mjestu gdje su 1991. godine u četničkoj zasjedi 13.rujna 1991. g poginuli Robert Petanić, Ivo Matošević i Stjepan Škrobić predvodio je Tomislav Šimić jedan od ratnih zapovjednika Samostalne psunjske satnije, a kao i kod prvog spomen obilježja molitvu je predvodio pater Željko Paurić. Isto je ponovljeno i 300 metara dalje gdje se nalazi spomen obilježje poginulog branitelja Tomislava Ordanića, koji je stradao od četničkog snajpera 3. studenog 1991. godine.
Tijekom domovinskog rata Psunjska satnija je branila i obranila relej HRTV-a na Psunju, i omogućila stanovništvu Slavonije praćenje programa i komunikaciju s ostalim dijelovima Hrvatske.
Psunjska satnija je bila ustrojbeni dio 121. novogradiške brigade, ali je prije samog osnutka 121. brigade dio dragovoljaca branio odašiljačko antenske sustave na Psunju.Relej je bio jedan od strateških ciljeva srbokomunističke agresije te je objekt početkom rata svakodnevno bio granatiran, napadan pješačkim postrojbama te raketiran avionima tadašnje JNA. Naum okupatora su zaustavili hrabri branitelji iz Samostalne psunjske satnije te tako prekinuli informativnu i komunikacijsku blokadu ne samo brodsko posavske županije nego i većeg dijela Slavonije koja je i sama bila pod udarom neprijateljskih snaga.
Samostalna psunjska satnija ustrojena je od dijelova Cerničke satnije koja je bila u sastavu 1. Bojne 108. Brigade HV-e. Pripadnici Cerničke satnije su zajedno s ostalim postrojbama početkom rata zaustavili nadiranje neprijatelja kod Okučana, Smrtića, Gornjih Bogićevaca, Medara i Trnave. Četrdeset sedam pripadnika Cerničke satnije se 5. listopada. 1991 godine priključuje 35-orici boraca Cermičkog voda i 18-torici pripadnika voda koji je imao zadaću nadzirati i osiguravati cestu Strmac – Brezovo Polje te je tog datuma zapravo i ustrojena Samostalna psunjska satnija
Bez obzira na naziv samostalna – psunjska satnija je bila ustrojbeni dio novogradiške 121. brigade, a pripadnici postrojbe su nakon što je prestala potreba obrane odašiljača na Psunju, sudjelovali u obrani i konačnom oslobođenju Hrvatske u sklopu drugih ustrojbenih jedinica 121. brigade i ostalih postrojbi HV ili policije. U obrani odašiljača su poginuli Stjepan Škrobić, Ivan Matošević, Robert Petanić, Zlatko Žajgar, Tomislav Ordanić, Stanislav Marić, Zlatko Golubić, Ivan Đakić,Milan Cindrić, Nikola Lončar, Josip Mikolčević, Franjo Kumić, Milan Kurjaković, Zoran Terzić i Zvonko Marinović. Nažalost u proteklih nekoliko godina zbog posljedica ranjavanja i bolesti još je nekoliko pripadnika Psunjske satnije preminulo.
Dok su srpski mediji 1991. plasirali lažne informacije te montiranim snimkama i izvješćima pokušavali unijeti paniku i malodušnost kod našeg stanovništva, bilo je vrlo važno građanima dati točne i vjerodostojne informacije. Pripadnici Samostalne psunjske satnije su u tim teškim danima za cijelu Hrvatsku, u vrlo složenim uvjetima , slabo naoružani, bez sigurne logistike pod stalnim pješačkim napadima i zasjedama četnika te avionskim napadima jugovojske ipak uspjeli obraniti relej i omogućiti stanovnicima novogradiškog kraja tijekom rata praćenje programa Hrvatske radio televizije te imati vjerodostojna izvješća o stanju na ratištu i situaciji u državi. Nažalost 15 pripadnika postrojbe je poginulo u obrani odašiljača a 36 ih je ranjeno
Na skupnom spomen obilježju na Psunju kod releja vijence su položili i svijeće zapalili članovi obitelji poginulih branitelja, članovi Psunjske satnije, izaslanstvo Općine Cernik predvođeno načelnikom Vitomirom Žakićem, izalanstvo tvrtke Odašiljači i veze , članovi Udruge domovinskog rata iz prijateljske Općine Čavle , predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata sa šireg novogradiškog područja te civilnih udruga i pojedinci s područja Cernika , Nove Gradiške i okolice.
Komemoracija za petnaestoricu poginulih pripadnika Psunjske satnije je uz molitvu patera Paurića protekla govorima načelnika Općine Cernik Vitomira Žakića , Ratnog zapovjednika Psunjske satnije Luke Zeca , predsjednika Udruge dragovoljaca Grobinščine i Općine Čavle Denisa Čargonje, požeškog dragovoljca pripadnika 108. brigade Vladimira Letinića koji je također u tim teškim danima s dijelom svoje postrojbe iz Vidovaca branio odašiljač te na koncu i raznog zapovjednika Psunjske satnije Tomislava Šimića. Skup su recitacijama uveličale učenice OŠ Matija Gubec Cernik Helena Bekavac i Lorena Došlić. Naš najpoznatiji tamburaški sastav „Satir“ je pratio komemoraciju himnom i prigodnim domoljubnim pjesmama, a u obilježavanje su se uključili i članovi HPD „Strmac“ te BK “Psunj” iz Nova Gradiške.Dugogodišnji pokrovitelj komemoracije je tvrtka “Odašiljači i veze” čiji su predstavnici također bili na ovom dostojanstvenom skupu.
Hvala svim pripadnicima Psunjske satnije na herojstvu a posebno njihovim poginulim suborcima.
Foto : Antun Brađašević i M.Višić
više foto materijala na poveznici:
https://www.facebook.com/p/Radio-Bljesak-Oku%C4%8Dani-100063587799613/?locale=hr_HR








